Inicjatywa STEP (Strategic Technologies for Europe Platform) to program stworzony z myślą o wzmacnianiu strategicznych technologii i łańcuchów wartości w Unii Europejskiej. Projekty realizowane w ramach STEP poprzez swoją skalę mają przyczyniać się do zmniejszenia strategicznych zależności Unii, zwiększenia jej suwerenności i bezpieczeństwa gospodarczego oraz rozwiązania problemów związanych z niedoborem siły roboczej i kwalifikacji w sektorach strategicznych.
W efekcie będą wspierały długoterminową konkurencyjność i odporność gospodarczą UE. Tym, co wyróżnia STEP spośród innych programów, jest unikalne połączenie możliwości finansowania zarówno projektów inwestycyjnych (CAPEX), jak i badawczo-rozwojowych (B+R), co daje przedsiębiorcom szeroki zakres wyboru w realizacji swoich strategicznych projektów.
W ramach programu firmy mogą aplikować o wsparcie na dwa typy projektów:
Projekty B+R
- Innowacyjne projekty badawczo-rozwojowe o przełomowym charakterze, które wprowadzają istotne innowacje na rynek europejski;
- Projekty B+R rozwiązujące strategiczne zależności Unii, oferujące innowacje co najmniej na poziomie przedsiębiorstwa, ale z realnym wpływem na skalę unijną
Projekty inwestycyjne (CAPEX)
- Wdrożenia technologii przełomowych, innowacyjnych na skalę europejską;
- Technologie ograniczające strategiczne zależności Unii.
Program dedykowany jest zarówno małym i średnim przedsiębiorstwom, jak i dużym firmom. Minimalna wartość projektu B+R wynosi 7 mln PLN (MŚP) oraz 10 mln PLN (duże przedsiębiorstwa), a dla projektów inwestycyjnych to minimum 10 mln PLN. Maksymalna wartość dofinansowania jest wyjątkowo wysoka – nawet do 150 mln zł na projekty B+R i aż 200 mln zł na inwestycje.
Warto podkreślić, że może to być jeden z nielicznych naborów, w którym duży przedsiębiorca będzie miał możliwość sfinansowania samej inwestycji w środki trwałe bez powiązania tego projektu z działaniami badawczo-rozwojowymi.
STEP szczególnie warto śledzić, jeśli działasz w obszarach takich jak:
- Technologie cyfrowe i głębokie technologie (AI, półprzewodniki, robotyka, technologie kwantowe),
- Czyste i zasobooszczędne technologie (OZE, wodór, CCS, efektywność energetyczna, materiały ekologiczne),
- Biotechnologie (leki biologiczne, bioinformatyka, nanobiotechnologia).
Dla przedsiębiorców z wymienionych sektorów Inicjatywa STEP stanowi interesującą alternatywę dla Ścieżki SMART w ramach FENG.
W porównaniu do Ścieżki SMART, Inicjatywa STEP cechuje się mniejszą liczbą konkurujących podmiotów w naborze, co sprawia, że prawdopodobieństwo uzyskania wsparcia finansowego jest wyższe.
Aktualnie Ministerstwo proceduje z Komisją Europejską zatwierdzenie szczegółowych założeń Programu, co ma się zakończyć już w czerwcu, a nabory wniosków w ramach tej inicjatywy zaplanowane są jeszcze na rok 2025. Warto już teraz rozpocząć przygotowania, aby efektywnie wykorzystać tę wyjątkową okazję na realizację strategicznych projektów rozwojowych. Całkowita alokacja środków na inicjatywę STEP wynosi aż 901 mln EUR, co stanowi wyjątkową skalę wsparcia dla strategicznych projektów na poziomie całej Unii Europejskiej.
Brak komentarzy