Czym są dotacje unijne i kto może z nich skorzystać?
Polscy przedsiębiorcy mają do dyspozycji szeroką ofertę instrumentów finansowania inwestycji. Jednym z nich są dotacje unijne, a więc programy opracowane w ramach Unii Europejskiej, mające na celu wspieranie europejskich firm. W większości są one bezzwrotne, co czyni z nich szczególnie atrakcyjny sposób pozyskania dodatkowych środków na innowacje. Z dotacji unijnych mogą korzystać wszystkie przedsiębiorstwa po spełnieniu określonych w danych programie kryteriów, niezależnie od wielkości czy branży, w której działają, a także jednostki samorządu terytorialnego, instytucje naukowe czy organizacje społeczne.
Rodzaje dotacji unijnych dostępnych dla przedsiębiorstw
Wśród różnych sposobów dofinansowania, Unia Europejska oferuje przedsiębiorcom m.in.:
- dotacje na innowacje i badania naukowe (np. FENG, Horyzont Europa),
- dotacje na rozwój i ekspansję (np. Program Operacyjny Polska Wschodnia),
- dotacje na innowacje technologiczne (np. Program Operacyjny Polska Cyfrowa),
- dotacje na zrównoważony rozwój (np. FEnIKS, Kredyt Ekologiczny FENG).
Jakie projekty mogą uzyskać wsparcie z dotacji unijnych?
Pozyskiwanie dotacji unijnych ma zastosowanie m.in. w przypadku projektów związanych z wdrażaniem nowych technologii, rozwojem produktów lub usług czy ekspansją i internacjonalizacją firm. Innym obszarem są działania ukierunkowane na zieloną transformację, jak np. inwestycje w odnawialne źródła energii, adaptacja do zmian klimatycznych czy minimalizacja szkodliwego wpływu na środowisko.
Jak ubiegać się o dotacje unijne?
Dotacje unijne przyznawane są w ramach konkursów, a terminy naborów wniosków ogłaszane są z dużym wyprzedzeniem. Aby skutecznie złożyć wniosek, należy precyzyjnie przeanalizować określone w danej procedurze kryteria, zgromadzić odpowiednią dokumentację, poświadczającą zgodność realizowanego projektu z wymogami programu, a następnie wypełnić formularz aplikacyjny. Złożone wnioski poddawane są wnikliwej ocenie. W przypadku pozytywnego rozpatrzenia wniosku następuje podpisanie umowy. Cały proces kończy rozliczenie dotacji.
Korzyści z dotacji unijnych dla firm innowacyjnych
Przedsiębiorcy sięgający po dotacje unijne na rozwój firmy zyskują znaczące środki finansowe, umożliwiające im realizację ambitnych projektów i innowacyjnych rozwiązań. W efekcie zyskują przewagi konkurencyjne i przyczyniają się istotnie do wzrostu wartości przedsiębiorstwa, a dzięki przeprowadzonym modernizacjom mogą zwiększać skalę własnej działalności. Dofinansowanie unijne dla firm może więc stanowić koło zamachowe rozwoju przedsiębiorstw i pełnić kluczową rolę w napędzaniu gospodarki.
Dotacje unijne – przykłady
Dotacje unijne dla firm mogą być spożytkowane np. projekty wpływające na rozwój danego przedsiębiorstwa (np. inwestycje w nową linię produkcyjną, automatyzację procesów logistycznych czy transformację cyfrową). Inną grupę działań stanowić mogą inwestycje w zieloną transformację, a więc np. projekty związane z gospodarką o obiegu zamkniętym lub odnawialnymi źródłami energii. Dofinansowania unijne mają też za zadanie wspieranie przedsiębiorstw działających w mniej rozwiniętych regionach kraju i wspieranie gospodarki lokalnej.
Jakie są aktualne programy unijne wspierające innowacje?
Programy unijne, które wspierają przedsiębiorców realizujących działalność B+R obejmują:
Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG)
Ścieżka SMART
Terminy naborów:
- dla MŚP Nabór dedykowany projektom na rzecz dostępności 10.04.2025-12.06.2025
- dla pojedynczych firm MŚP 6.05.2025 – 26.06.2025
- dla dużych przedsiębiorstw Nabór dedykowany projektom na rzecz dostępności 9.05.2025 – 30.06.2025
- dla konsorcjów MŚP z dużymi przedsiębiorstwami/organizacjami badawczymi /NGO oraz dużych przedsiębiorstw z MŚP/organizacjami badawczymi/ NGO 1.07.2025 – 30.09.2025
Kredyt ekologiczny
Terminy naborów:
- 24.10.2025 – 8.01.2026
Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko (FEnIKS)
Fundusze Europejskie dla Regionów
- Programy Regionalne w każdym z 16 województw
Horyzont 2020
- Horyzont 2020 skierowany do wysoce innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw
Grant rządowy
- Program wspierania inwestycji o istotnym znaczeniu dla gospodarki polskiej 2011-2030
Terminy naborów:
małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) oraz duże przedsiębiorstwa: tryb ciągły
Wsparcie w przygotowaniu wniosków o dotacje unijne – co oferujemy?
Ayming oferuje wsparcie przedsiębiorców na każdym etapie procesu pozyskiwania dotacji unijnych. Współpraca z firmami obejmuje m.in.:
- doradztwo w zakresie doboru programu unijnego oraz ocenę szans na pozyskanie wsparcia, w tym identyfikację obszarów do poprawy,
- profesjonalne przygotowanie dokumentacji i aplikacji konkursowej,
- pomoc przy rozliczeniu projektu,
- aktywne wsparcie na etapie oceny projektu.
Co nas wyróżnia?
Dla wielu firm sięgających po dotacje unijne, doradztwo firmy zewnętrznej stanowi wygodne i efektywne rozwiązanie. Warto w takim przypadku postawić na sprawdzonych specjalistów. Ayming posiada blisko 40-letnie międzynarodowe doświadczenie we wspieraniu przedsiębiorców, stawiających na innowacje i rozwój. Interdyscyplinarny zespół ekspertów: specjalistów w zakresie finansów, inżynierów, prawników i biegłych rewidentów, jest gwarancją kompleksowej obsługi klientów. Wszystko to sprawia, że Ayming oferuje realną pomoc w pozyskiwaniu dotacji unijnych.