Zamknij

Ayming Polska na Europejskim Kongresie Gospodarczym

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > Ayming Polska na Europejskim Kongresie Gospodarczym
Aktualności
23 września, 2021

W ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach przedstawiciele świata biznesu, polityki i nauki dyskutowali o formach wspierania rodzimych innowatorów.

 
Jednym z prelegentów w czasie panelu „Finansowanie innowacyjności w polskiej gospodarce” była Magdalena Burzyńska, dyrektor zarządzająca Ayming Polska. O polskiej innowacyjności rozmawiała z przedstawicielami PARP, Ministerstwa Finansów, Huawei, Sieci Badawczej Łukasiewicz, VIGO System i TenderHut.

W czasie dyskusji padło zapewnienie ze strony Jana Sarnowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów, że od 1 stycznia 2022 roku przedsiębiorcy będą mogli skorzystać z nowych ulg proinnowacyjnych: na robotyzację, na innowacyjnych pracowników i na prototypy.

Poniżej wybór najciekawszych wypowiedzi.
 

💬 Magdalena Burzyńska, dyrektor zarządzająca Ayming Polska

„Odbiór nowych propozycji ulg proinnowacyjnych przez przedsiębiorców jest niejednoznaczny. Z jednej strony wszyscy się cieszą, że pozwolą one zniwelować dość wysokie koszty wprowadzania innowacji. Z drugiej strony warto zadać sobie pytanie, czy mnogość tych instrumentów versus ich atrakcyjność dla przedsiębiorców jest tym, czego nam potrzeba.

Na przykładzie ulgi robotyzacyjnej widać, że realne wsparcie dla przedsiębiorców to mniej niż 10% kosztu zakupu przy średniej cenie robota na poziomie 400 tys. zł. Naszym zdaniem warto wzmocnić te instrumenty, które już istnieją – ulgę na badania i rozwój i ulgę IP Box, niż dokładać nowe. Ten system powinien być przede wszystkim zrozumiały dla podatnika i łatwiejszy w zastosowaniu”.


 

💬 Jan Sarnowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów

„Już teraz rozpoczęliśmy pracę nad informowaniem o rozwiązaniach, które wejdą w życie od 1 stycznia 2022 r. Zależy nam na tym, aby przedsiębiorcy już wzięli pod uwagę w planach na latach 2022 i 2023, że wdrażanie innowacji będzie tańsze”.
 

💬 Izabela Banaś, zastępca dyrektora, Departament Analiz i Strategii w PARP

„Samymi pieniędzmi publicznymi nie osiągniemy celów, determinacja przedsiębiorców jest podstawowa, jest konieczna do tego, aby jakiekolwiek innowacje zostały wdrożone”.
 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *