Zamknij

Interpretacja KIS: Spółki przekształcone w P.S.A. mogą korzystać z ulgi B+R i ulgi na innowacyjnych pracowników

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > Interpretacja KIS: Spółki przekształcone w P.S.A. mogą korzystać z ulgi B+R i ulgi na innowacyjnych pracowników
Aktualności
26 września, 2023

11 września 2023 roku Krajowa Informacja Skarbowa (KIS) podjęła ważną decyzję dotyczącą możliwości korzystania z ulgi B+R oraz ulgi na innowacyjnych pracowników przez spółkę, która przekształciła się w prostą spółkę akcyjną (P.S.A.) z formy spółki jawnej. Ta interpretacja może być kluczowa dla wielu przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową Polsce.

Podstawowe informacje o spółce

Spółka jawna, z trzema wspólnikami na pokładzie, specjalizuje się w zaawansowanych usługach IT. Jej flagowym produktem jest innowacyjne oprogramowanie do zarządzania akcjami promocyjnymi dla klientów zewnętrznych. Regularnie prowadzone przez Spółkę prace B+R są zorientowane na ulepszenie i rozwój oprogramowania oraz tworzenie nowych rozwiązań w obszarze IT.

Problematyka ulg

Spółka korzystała z ulgi B+R w latach 2017-2022, ale w pewnym okresie jej podstawa opodatkowania była niższa od kosztów kwalifikowalnych. Zgodnie z przepisami, takie koszty mogą być jednak rozliczane przez kolejne 6 lat. Pytanie spółki do KIS dotyczyło tego, czy możliwość ta będzie nadal dostępna po przekształceniu w P.S.A. i czy będzie mogła korzystać z ulgi na innowacyjnych pracowników.

Stanowisko KIS

Krajowa Informacja Skarbowa udzieliła jednoznacznych odpowiedzi na oba pytania Spółki. Po pierwsze, z uwagi na fakt, że P.S.A. zachowuje pełnię praw spółki przekształconej, nadal będzie mogła korzystać z ulgi B+R. Po drugie, prosta spółka akcyjna ma takie same uprawnienia do korzystania z ulgi na innowacyjnych pracowników, jak spółka jawna przed przekształceniem.

Interpretacja KIS jest niezwykle ważna dla przedsiębiorstw prowadzących działalność badawczo-rozwojową w Polsce. Daje ona firmom punkt odniesienia jeśli chodzi o możliwości korzystania z określonych preferencji podatkowych podczas zmiany formy prawnej działalności. W praktyce oznacza to, że firmy prowadzące działalność badawczo-rozwojową w Polsce mają teraz szansę swobodnie dokonywać ww. zmiany, nie martwiąc się o potencjalne skutki podatkowe. Ostatecznie takie decyzje prawne pomogą wspierać innowacje i rozwój najbardziej dynamicznych sektorów gospodarki krajowej.

Autor wpisu: Kamil Szymak, Konsultant w Zespole Innowacji, Ulg i Dotacji, Ayming Polska

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *