Zamknij

Kolejna aktualizacja harmonogramu naborów na 2023 r. w programie FENG

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > Kolejna aktualizacja harmonogramu naborów na 2023 r. w programie FENG
Aktualności
22 września, 2023

13 września 2023 roku ogłoszono ważne zmiany w harmonogramie naborów w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki. Jest to kluczowy program dla przedsiębiorców dążących do wsparcia w zakresie innowacji. Wprowadzone zmiany mają istotne znaczenie dla wielu przedsiębiorstw, które planują realizować projekty innowacyjne w najbliższym czasie.

Jednym z najważniejszych punktów aktualizacji jest kwestia projektów fazowanych. Dotyczy to tych projektów, które zostały wybrane do dofinansowania w oparciu o przepisy poprzedniej perspektywy finansowej z lat 2014-2020, ale których pełna realizacja nie zakończy się do końca 2023 roku. Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2021/1060 z 24 czerwca 2021 roku, jeżeli w ramach takiego projektu można wydzielić dwie fazy związane z dwiema perspektywami finansowymi, istnieje możliwość uzyskania wsparcia na realizację drugiej fazy projektu ze środków przeznaczonych na lata 2021-2027. Jest to olbrzymia szansa dla przedsiębiorstw, które mogą kontynuować swoje projekty, korzystając z nowych źródeł finansowania.

Pozostałe kluczowe działania, które doczekały się aktualizacji w harmonogramie naborów, to:

  • 1 Ścieżka SMART: nabór wniosków o dofinansowanie odbędzie się w terminie od 18 października do 14 listopada. Proces ten będzie organizowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Alokacja środków wynosi aż 320 milionów złotych.
  • 4 „Badawcza Infrastruktura Nowoczesnej Gospodarki”: okres składania wniosków potrwa od 23 października do 22 listopada. Proces nadzoruje Ośrodek Przetwarzania Informacji – Państwowy Instytut Badawczy. Na działanie przeznaczono 170 milionów złotych.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na wydłużenie terminu naboru do 30 października  konkursu skierowanego do MŚP – 2.9 Seal of excellence. Do programu kwalifikują się projekty, które zostały pozytywnie ocenione przez Komisję Europejską i otrzymały certyfikat Seal of Excellence w ramach instrumentu EIC Accelerator programu „Horyzont Europa”, jednak z powodu wyczerpania alokacji nie dostały dofinansowania.

Autorka wpisu: Monika Artych, Project Manager, Dział Innowacji Ulg i Dotacji 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *