Zamknij

Koniec z użytkowaniem wieczystym? Nowa ustawa otwiera drogę do pełnej własności

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > Koniec z użytkowaniem wieczystym? Nowa ustawa otwiera drogę do pełnej własności
Aktualności
14 czerwca, 2023

26 maja 2023 roku Sejm przyjął nowelizację przepisów umożliwiającą przedsiębiorcom, osobom fizycznym, spółdzielniom oraz wspólnotom mieszkaniowym uzyskanie na własność gruntów, które mają od wielu lat w użytkowaniu wieczystym. Teraz ustawa została przekazana do Senatu.

Po ewentualnym wejściu przepisów w życie, użytkownik gruntu zabudowanego, który zrealizował cel użytkowania wieczystego powstałego przed 1 stycznia 1998 r., „będzie mógł wystąpić z żądaniem sprzedaży”.

W takiej sytuacji odpowiedni organ będzie zobowiązany do zawarcia umowy.

Termin złożenia wniosku wyniesie 12 miesięcy od wejścia ustawy w życie.

Zalety, jakie niesie ze sobą możliwość przekształcenia gruntów w pełną własność obejmują przede wszystkim eliminację opłat za użytkowanie wieczyste. Właściciel zyskuje też najszersze oraz nieograniczone w czasie prawo, jakim jest własność. Dodatkowo, taka zmiana stwarza nowe perspektywy dla przedsiębiorców, zachęcając do realizacji inwestycji na tych terenach – tłumaczy Natalia Ochab-Pazdan, Starszy Konsultant w dziale Podatków i Opłat Lokalnych, Ayming Polska.

Cena nieruchomości nabywanej przez użytkownika będącego przedsiębiorcą wyniesie co najmniej dwudziestokrotność dotychczasowej opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Ustawa przewiduje również możliwość płatności w ratach przez maksimum 10 lat. Wówczas cena to 25-krotność wspomnianej wcześniej opłaty rocznej.

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *