Przedsiębiorstwa, które pracują nad ograniczaniem negatywnego oddziaływania na środowisko i nad poprawą efektywności wykorzystywania zasobów naturalnych mogą liczyć na finansowe wsparcie nie tylko w postaci dotacji, ale też ulgi podatkowej na działalność badawczo-rozwojową. Od 2018 r. pozwala ona odliczyć od podstawy opodatkowania aż 100 proc. kosztów kwalifikowanych.
Ulga na badania i rozwój jest obecnie najbardziej przystępną formą wsparcia działalności badawczo-rozwojowej dla przedsiębiorstw w Polsce. Pozwala podatnikom CIT i PIT odliczyć od podstawy opodatkowania koszty poniesione na działalność badawczo-rozwojową, uznane przez ustawodawcę za kwalifikowane. Odliczenie można uzyskać nie tylko z racji prowadzenia zaawansowanych projektów innowacyjnych, ale także podejmowania działań badawczo-rozwojowych w ramach codziennej aktywności operacyjnej firmy.
Może to być na przykład ulepszenie receptury produktu w celu zminimalizowania negatywnego oddziaływania na środowisko poprzez zastąpienie surowców szkodliwych innymi, które są obojętne dla środowiska czy zastosowanie biodegradowalnych materiałów przy produkcji nowych opakowań. Wiele przedsiębiorstw wciąż nie ma świadomości, że tego typu działania kwalifikują się do skorzystania z odliczenia.
nr 2/2019
Brak komentarzy