Zamknij

Polski IP Box jedną z najkorzystniejszych ulg w Europie. Plus dla firm innowacyjnych

Home > Analizy i aktualności > Ayming w mediach > Polski IP Box jedną z najkorzystniejszych ulg w Europie. Plus dla firm innowacyjnych
Ayming w mediach
28 września, 2018

Jak sprawić, żeby polska gospodarka była innowacyjna, a firmy chętnie inwestowały w rozwój nowoczesnych technologii? Zdaniem rządu ten cel pomoże osiągnąć wprowadzenie od 1 stycznia 2019 r. nowej ulgi IP Box. Na czym ma ona polegać?

 

Obniżoną 5-proc. stawką podatku opodatkowane będą dochody uzyskiwane przez podatnika z praw własności intelektualnej, których jest on właścicielem, współwłaścicielem, użytkownikiem lub z których korzysta na podstawie umowy licencyjnej. Preferencja ma być dostępna zarówno dla podatników CIT, jak i PIT. Przy czym warunkiem skorzystania z niej będzie, aby prawa własności intelektualnej były chronione m.in. przez patent, prawo ochronne na wzór użytkowy czy prawo z rejestracji wzoru przemysłowego. W tym przypadku nie wystarczy więc samo prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej – jak przy już istniejącej uldze B+R, lecz konieczne będzie objęcie ochroną efektów prac na podstawie prawa krajowego lub międzynarodowego.

Czytaj dalej
 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *