Podatnik prowadzi prace teoretyczne oparte m.in. o modele matematyczne i narzędzia cyfrowe. Produkty zaprojektowane w ramach tych działań mogą nigdy nie wejść do produkcji seryjnej. Główną intencją jest wypracowywanie przewagi konkurencyjnej i wiedzy przydatnej w przyszłych projektach rozwojowych. Zgodnie z opinią Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej działalność przedsiębiorcy podpada pod prace rozwojowe mieszczące się w ramach działalności badawczo-rozwojowej.
Jak wskazano we wniosku do KIS, prace są prowadzone z wykorzystaniem posiadanej przez pracowników wiedzy i umiejętności, co potwierdza spełnienie przesłanki o działalności B+R, choć część produktów zaprojektowanych i dodanych do katalogu nie wejdzie nigdy do produkcji seryjnej. Wnioskodawca powołał się na podręcznik Frascati, w którym czytamy, że jedną z cech rozpoznawczych działalności B+R jest niepewność co do jej wyniku. Ma to potwierdzać, że prace podejmowane przez przedsiębiorcę mają twórczy charakter i nastawione są na poszukiwanie nowych rozwiązań. W odróżnieniu od prac rutynowych mogą zakończyć się niepowodzeniem nawet w przypadku braku istotnych błędów podczas ich prowadzenia.
Niewdrożone prace koncepcyjne są działalnością B+R
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wskazał, że działania wnioskodawcy są prowadzone w sposób systematyczny, z wykorzystaniem dostępnej aktualnie wiedzy i umiejętności z dziedziny nauki, technologii i działalności gospodarczej, a także że mają one twórczy charakter. Dlatego można mówić w tym przypadku o działalności badawczo-rozwojowej.
Choć stanowisko KIS nie zaskakuje, wciąż wiele przedsiębiorstw funkcjonuje w przekonaniu, że projekt badawczo-rozwojowy musi zakończyć się sukcesem, aby możliwe było jego rozliczenie w ramach ulgi na działalność badawczo-rozwojową. Co więcej, przedsiębiorcy często wychodzą z założenia, że wytworzone prototypy muszą wejść do produkcji seryjnej, co przecież nie zawsze jest możliwe.
Należy pamiętać, że definicja prac rozwojowych, zgodnie z art. 4 ust. 3 ustawy z dnia 20 lipca 2018 r. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, nie zawiera wymogu wprowadzenia nowego produktu do produkcji seryjnej. Ponadto prace badawczo-rozwojowe nie muszą być odpowiedzią na konkretne zlecenie klienta, lecz mogą stanowić jedynie próbę wyprzedzenia konkurencji i opracowania nowych produktów. To właśnie z myślą o podatnikach ponoszących koszty działalności badawczo-rozwojowej w projektach ryzykownych i często kończących się niepowodzeniem wprowadzona została ulga na działalność badawczo-rozwojową. Stanowi ona bonifikatę dla przedsiębiorców za podjęte ryzyko i promowanie postaw innowacyjnych w przemyśle.
Interpretacja Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej nr 0111-KDIB1-3.4010.88.2020.1.APO
Autor: Magdalena Gołota, Młodszy Konsultant w Dziale Innowacji, Ulg i Dotacji
Brak komentarzy