Zamknij

Kobiety w obszarze STEM. Historia Karoliny Łukasik

Home > Analizy i aktualności > Instytut Ayming > Kobiety w obszarze STEM. Historia Karoliny Łukasik
Instytut Ayming
29 stycznia, 2020

Determinacja i wiara w siebie

Karolina Łukasik – Starszy Konsultant w Dziale Innowacji, Ulg i Dotacji

 

“Jeśli umiesz liczyć, licz na siebie”

Karolina Łukasik jest z wykształcenia inżynierem produkcji. Uzyskała dyplom magistra na Politechnice Warszawskiej z inżynierii mechanicznej ze specjalnością dotyczącą przetwórstwa metali i tworzyw sztucznych. Jako technolog pracowała dla producenta cienkościennych rurek i drutów wykorzystywanych w medycynie. Realizowała również projekty finansowane przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. W 2017 r. Karolina porzuciła badania na rzecz pomagania firmom w korzystaniu z ulg podatkowych na badania i rozwój. Dziś, pracując jako Starszy Konsultant w Ayming, pozostaje ściśle związana ze światem nauki, jednocześnie pisząc doktorat na temat odkształceń hartowniczych żeliwa.

 

Co zdecydowało, że postanowiłaś zostać inżynierem?

Zaczęłam interesować się nauką i technologią w ostatniej klasie szkoły średniej. Moją inspiracją była moja rodzina, ponieważ tata i brat ukończyli studia techniczne i zostali inżynierami. Chciałam iść w ich ślady.

A dlaczego wybrałaś inżynierię produkcji?

Być może dlatego, że obok nauki technicznych przedmiotów mogłam też poznać zagadnienia finansowe. To była bardzo użyteczna kombinacja  – nauka, finanse i zarządzanie.

Czy takie studia były trudniejsze ze względu na liczebną dominację mężczyzn?

Studentki nie natrafiają na wiele przeszkód. Choć część profesorów otwarcie przyznawała, że ich zdaniem kobiety nie mogą być dobrymi naukowcami, bo nie rozumieją matematyki. Ci wykładowcy nawet nie zadawali studentkom pytań podczas zajęć. Czułam wielki żal z tego powodu.

Jakie cechy charakteru pozwoliły Ci osiągnąć sukces?

Myślę, że moja determinacja – nie poddawaj się. Nie pozwalałam, aby jakaś sytuacja wpływała na mój sposób myślenia lub moje życie. Nauczyłam się skupiać na moich kluczowych celach i tym, co chcę osiągnąć.

Czy miałaś jakiegoś mentora, który Ci pomagał?

Tak, mojego tatę. Nie tylko dlatego, że jest inżynierem. Podziwiam jego osiągnięcia, ponieważ opatentował kilka wynalazków w medycynie – był wielką inspiracją w moim życiu osobistym i zawodowym.

Czy kobiety wciąż trafiają na przeszkody w takim obszarze jak inżynieria?

Kobiety wciąż muszą walczyć o swoje prawa. Jednak osiągają sukcesy i realizują swoje cele, nie tylko w obszarze STEM (z ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics – nauka, technologia, inżynieria, matematyka), ale także w biznesie. To wciąż trwający proces i jeszcze długa droga przed nami.

Czy pracodawcy powinni promować równość szans i różnorodność?

Moim zdaniem Ayming to robi. Promuje różnorodność i równość. Ale generalnie nie wszędzie tak to wygląda. Coraz więcej organizacji powinno iść tym tropem i tworzyć kulturę pracy, która ceni indywidualne różnice i różnorodność oraz zapewnia otwarty dostęp do możliwości i rozwoju.

Dlaczego kobiety powinny rozważać karierę na kierunkach technicznych?

Dosyć łatwo znalazłam pracę po ukończeniu studiów inżynierskich. Myślenie analityczne i zdolności intelektualne, ale też kreatywność są bardzo ważne i to nie tylko w tym obszarze zawodowym. Również w codziennym życiu. Te studia nauczyły mnie, jak naprawiać wiele rzeczy, a przede wszystkim dowiedziałam się, jak one działają.

Jakich cech potrzebują kobiety, aby odnieść sukces?

To determinacja, bycie dobrze zorganizowaną, ale też zdolności analityczne i uprzejmość. Należy być efektywną we współpracy z innymi ludźmi, empatyczną, myśleć o innych i wierzyć w swoje umiejętności. Ważna jest również inteligencja emocjonalna.

Czy spotkałaś się z fałszywymi przekonaniami dotyczącymi kariery w obszarze STEM?

Tak. Studentki często myślą, że nie będą tak dobre, jak mężczyźni w matematyce i innych ścisłych przedmiotach. Ale możemy przywołać przykład Marii Skłodowskiej-Curie, laureatki dwóch Nobli w dziedzinie fizyki i chemii. Takie postaci mogą zmienić postrzeganie kariery kobiet w obszarze STEM. Zmiana w myśleniu nie leży tylko po stronie kobiet. Każdy, także mężczyźni, powinni zmienić swój sposób postrzegania tego tematu.

Co zachęciło Cię do dołączenia do Ayming?

Chciałam spróbować czegoś nowego i rozwinąć swoje umiejętności. Myślę, że byłam też trochę zmęczona pracą wyłącznie naukową. Moje techniczne doświadczenie jest bardzo pomocne na obecnym stanowisku w Ayming. W czasie spotkań z klientami lub kiedy pracuję na projekcie, rozumiem, czym zajmują się nasi klienci, na czym polega ich biznes i z jakimi wyzwaniami się mierzą. To buduje zaufanie i daje pewność, że się rozumiemy.

Jak wygląda kultura pracy w Ayming?

Moim zdaniem jest to dobre środowisko, aby rozwinąć umiejętności, pracować wspólnie nad projektami i lepiej zrozumieć ludzkie zachowania. Każdy jest bardzo pomocny i życzliwy wobec drugiej osoby. Wszyscy się dobrze znamy, bo nie jesteśmy ogromnym zespołem, więc możemy porozmawiać o każdej kwestii, z jaką się zmagamy.

Łączenie życia zawodowego z prywatnym jest trudne, szczególnie dla kobiet. Jakie są Twoje doświadczenia?

Nie mam męża i dzieci, ale obecnie wielkim wyzwaniem jest dla mnie praca nad doktoratem. Staram się poświęcać mu czas w weekendy i każdego dnia po pracy. Otrzymuję wsparcie od Ayming i od innych osób z zespołu, które także są na studiach doktoranckich. To bardzo ważne, bo mamy możliwość skorzystania z  urlopu naukowego lub pracy zdalnej, jeśli jest to konieczne. Ayming docenia naszą chęć rozwoju i nasze wysiłki.

Jakie korzyści dla biznesu płyną z różnorodności i równości?

Wierzę, że różnorodność i równość są istotne przy rozwijaniu innowacji, ponieważ każdy z nas może dołożyć swoją cegiełkę. Kiedy każdy w zespole posiada inną perspektywę, możemy generować nowe pomysły i nowe rozwiązania problemów. Odbieram Ayming jako kreatora możliwości. Panuje tu rodzinna atmosfera i dostrzegam ogromny rozwój moich umiejętności.

Jaki jest najbardziej satysfakcjonujący aspekt Twojej pracy?

Bardzo mnie cieszy, kiedy doradzam klientowi w zakresie działań badawczo-rozwojowych i rozliczenia ulgi B+R. W efekcie może on zapłacić niższy podatek dochodowy, a zaoszczędzone pieniądze przeznaczyć na dowolny cel. Zazwyczaj na dalsze innowacje. To jedna z najbardziej satysfakcjonujących rzeczy w tej pracy.

Czy chciałabyś dać jakąś radę młodym dziewczynom, które planują swoją karierę?

Po pierwsze, jeśli umieją liczyć, niech liczą na siebie. To bardzo ważne. Nigdy się nie poddawaj. Myśl pozytywnie, realizuj marzenia i korzystaj z możliwości, które się pojawiają.

 

Pokaż komentarze

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *