Zamknij

Business Insight Notes:
IT & Tech

Analiza zmian związanych z rozwojem sztucznej inteligencji w wybranych obszarach gospodarki. Szanse i zagrożenia m.in. w obszarze robotyki, przemysłu motoryzacyjnego, farmacji, cyberbezpieczeństwa.

download
Cover image - Business Insight Notes: <br srcset= IT & Tech">

Zapraszamy do przeczytania naszego opracowania, w którym analizujemy znaczące zmiany w wybranych obszarach gospodarki napędzane sztuczną inteligencją.

W każdej dziedzinie transformacje technologiczne wyzwalają fale zmian, które mogą generować ogromne zyski i otwierać nowe możliwości, jednocześnie jednak przynoszą ryzyko. Potencjał rynkowy wzrostu dynamiki trafia na ograniczenia techniczne, regulacyjne i etyczne. Równocześnie z rozwojem rynek mierzy się z zagrożeniami dla bezpieczeństwa własności intelektualnej, obawami zaostrzenia kryzysu klimatycznego i koniecznością wdrożenia nowych modeli zarządzania ryzykiem.

W niniejszym opracowaniu skupiamy się na analizie szans i zagrożeń związanych z AI w trzech obszarach:

  • robotyka i pojazdy autonomiczne,
  • IT, cyberbezpieczeństwo oraz informatyka,
  • zrównoważony rozwój.

Sztuczna inteligencja rozwija się i jest wdrażana w zawrotnym tempie, wpływając na każdy z wyżej wymienionych obszarów:

  • dzięki Internetowi rzeczy (IoT), Big Data, uczeniu maszynowemu i innym konwergentnym technologiom Przemysłu 4.0 oczekuje się, że w ciągu dekady mniejsze koboty AI będą współpracować z ponad połową operatorów produkcyjnych;
  • oczekuje się, że rynek robotyki medycznej, wart 4 mld USD w 2022 r., podwoi się do 2032 r;
  • prognozy rynkowe dla generatywnej sztucznej inteligencji w przemyśle motoryzacyjnym – w projektowaniu pojazdów, produkcji i systemach autonomicznych – wskazują na roczną stopę wzrostu na poziomie 24% w latach 2023-2032;
  • 85% specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa przewiduje zwiększoną liczbę ataków z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. Jedna trzecia ekspertów uważa, że AI zwiększy ilość i szybkość ataków (33%), sprawi, że phishing stanie się niewykrywalny (37%) i jeszcze bardziej zagrozi ochronie prywatności (39%).
  • zlokalizowanie centrów danych tam, gdzie istnieje możliwość wykorzystania zielonej energii, może zmniejszyć emisję 30-40 razy w porównaniu z siecią zdominowaną przez paliwa kopalne.

Na przykład badania i rozwój w dziedzinie cyberbezpieczeństwa mają i będą miały kluczowe znaczenie. Dostępność dotacji krajowych i unijnych odzwierciedla priorytetowy status tego sektora…

Chcesz wiedzieć więcej? Pobierz „Business Insight Notes: IT & Tech”!