Zamknij

Czy mogę skorzystać
z ulgi badawczo-rozwojowej?

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > ABC innowacji > Czy mogę skorzystać z ulgi badawczo-rozwojowej?
ABC innowacji
28 sierpnia, 2023

Wiele firm nie korzysta z ulgi na badania i rozwój, ponieważ są przekonane, że nie prowadzą działalności badawczo-rozwojowej. Najczęściej niesłusznie. Podpowiadamy, jak zidentyfikować działania B+R, które kwalifikują się do skorzystania z ulgi oraz jak wstępnie ocenić, czy firmie w ogóle opłaca się z niej skorzystać.

Zmapuj działania B+R w organizacji

W kontekście rozliczenia ulgi B+R kluczowe jest rozumienie definicji działalności badawczo-rozwojowej w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i fizycznych. Mówi ona, że „działalność badawczo-rozwojowa to działalność twórcza obejmująca badania naukowe i prace rozwojowe, podejmowana w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania tych zasobów do tworzenia nowych zastosowań”. Do skorzystania z ulgi kwalifikują się więc działania, które są innowacyjne na skalę przedsiębiorstwa. To właśnie odróżnia ulgę B+R od konkursów dotacyjnych, które wymagają innowacyjności na skalę kraju czy Europy.

W każdej z branż istnieją obszary, które mogą mieć charakter działań B+R. Pierwszą możliwością jest opracowanie nowego produktu w ramach przedsiębiorstwa (np. stworzenie nowego oprogramowania, opracowanie prototypu itp.). W tym zakresie można również zakwalifikować znaczące ulepszenia oraz modyfikacje już istniejącego na rynku asortymentu. Drugą możliwością jest opracowanie nowego procesu technologicznego lub produkcyjnego, w którym zdefiniowane zostaną parametry warte poprawienia. Wśród nich można wyróżnić np. czas wytwarzania, wytrzymałość elementu lub straty materiałowe itp.

W przypadku procesów działalność badawczo-rozwojową najczęściej identyfikujemy w ramach standardowej działalności przedsiębiorstwa. Najprostszym przykładem jest zmiana procesu wytwarzania części w celu uzyskania lepszych parametrów produktu lub skrócenia czasu produkcji.

Jeśli chcesz sprawdzić, czy Twoja firma prowadzi działalność badawczo-rozwojową, zadaj sobie kilka pytań:

  • Czy ostatnio wprowadziliśmy nowy produkt do naszej oferty?
  • Czy ostatnio wdrożyliśmy nowy proces, który usprawnił nasze działania?
  • Czy któreś działanie było na tyle trudne, że przedłużyło nasze prace?
  • Czy w ramach tworzenia nowych produktów/procesów są obszary, które generują straty np. w zużytych materiałach?

Jeżeli choć jedna odpowiedź brzmi: TAK, to potencjalnie Twoja firma prowadzi działalność badawczo-rozwojową i możesz skorzystać z ulgi B+R.

Sprawdź opłacalność

Ustawa określa katalog kosztów kwalifikowanych, poniesionych na prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej, które możesz rozliczyć w ramach ulgi B+R. Zawiera on dziewięć grup wydatków. Najczęściej w firmach identyfikujemy takie jak:

  • koszty osobowe;
  • koszty materiałów i surowców;
  • koszty amortyzacji środków trwałych.

Z naszego doświadczenia wynika, że wstępną ocenę opłacalności rozliczenia ulgi B+R najlepiej rozpocząć od analizy tych grup wydatków . W tym celu wykorzystaj poniższą listę pytań:

  • Który obszar w mojej firmie generuje największe koszty?
  • Czy mogę wyodrębnić koszty i przypisać je do działalności badawczo-rozwojowej?
  • Jaki poziom oszczędności będzie optymalny dla mojej działalności?

W przypadku wątpliwości zapraszamy do kontaktu. Pracujemy w zespole, który od 2016 r. zrealizował rozliczenie ulgi badawczo-rozwojowej dla ponad 400 firm z różnych branż w całej Polsce. Uzyskaliśmy dla nich już 214 mln zł. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania związane z identyfikacją działalności badawczo-rozwojowej i analizą opłacalności skorzystania z ulgi B+R w Twoim przedsiębiorstwie.

Autor publikacji:

Michał Murawski, Kierownik Projektów – Dział Innowacji, Dotacji i Ulg B+R w Ayming

Czy na pewno nie mogę rozliczyć ulgi B+R? Trzy szczególne przypadki

Ulga na badania i rozwój

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *