Zamknij

Nawet milion złotych za wypadek w pracy

Home > Analizy i aktualności > Ayming w mediach > Nawet milion złotych za wypadek w pracy
Ayming w mediach
14 lipca, 2022
Konsekwencją wypadku są mnożące się koszty dla organizacji. Są to m.in. roszczenia cywilne poszkodowanego, koszty absencji i przestojów produkcyjnych, kary administracyjne czy podwyższenie składki wypadkowej.

 

Ciężki wypadek w zakładzie kosztuje pracodawcę średnio ponad 1 mln zł, a niekiedy nawet wielokrotność tej kwoty – wynika z najnowszego raportu Ayming Polska i Business Centre Club . Tym samym zadbanie o bezpieczeństwo pracowników staje się już nie tylko kwestią zdrowia zatrudnionych i etyki firmy, ale także istotnym czynnikiem minimalizującym ryzyko ogromnych kosztów.
 
Wysokie statystyki

Z danych ZUS wynika, że w 2020 r. w Polsce doszło do ponad 86 tysięcy wypadków przy pracy – a mowa o roku „pandemicznym”, kiedy to duża część kadr przedsiębiorstw pracowała zdalnie. Według wstępnych danych GUS za 2021 r. liczba wypadków jest największa w sektorze przetwórstwa przemysłowego (35 proc. wszystkich zdarzeń). Wśród najbardziej wypadkowych branż znajdują się również: handel hurtowy i detaliczny, transport i gospodarka magazynowa oraz budownictwo. Z kolei na 1000 pracujących najwięcej wypadków zdarza się w górnictwie (14,17). Co to oznacza dla pracodawców działających w tych sektorach? Konkretne straty finansowe. Konsekwencją każdego wypadku są mnożące się dodatkowe koszty dla organizacji – zarówno te wymierne, jak i niewymierne.

CZYTAJ DALEJ 
 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *