Zamknij

W 2021 r. możliwe większe wpływy i łatwiejsze zaciąganie długów

Home > Analizy i aktualności > Ayming w mediach > W 2021 r. możliwe większe wpływy i łatwiejsze zaciąganie długów
Ayming w mediach
2 grudnia, 2020

Samorządy nie dostaną rekompensaty za utracone dochody podatkowe w związku z nowelizacją PIT i CIT. MF chce jednak, aby w 2021 r. obowiązywały luźniejsze rygory dotyczące zadłużania.

 
Miasta i gminy informują niemal codziennie o niższych wpływach podatkowych. To efekt nie tylko pandemii koronawirusa, ale również zmian w PIT i CIT wprowadzonych od 1 stycznia br. Samorządy szacują, że w tym roku straciły na tym 7 mld zł wpływów. Wskazują, że w przyszłym roku wpływy mogą być jeszcze niższe, na skutek kolejnych zmian w PIT i CIT, które mają zacząć obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. Miasta i gminy domagają się więc rekompensat i pomocy rządu w walce z pandemią.

Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na dwie interpelacje poselskie (nr 13336 i 13442, obie z 17 listopada) przekonuje jednak, że wpływy gmin z PIT nie spadły, a wręcz przeciwnie. Po wrześniu były wyższe o 1,9 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2019 r. Resort nie przewiduje rekompensat, ale w związku z pandemią deklaruje inną pomoc dla samorządów.

CZYTAJ DALEJ 
 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *