Dowiedz się, jak prawidłowo ustalać zobowiązania z tytułu podatku od nieruchomości
Podatki i opłaty lokalne

Od kwietnia składka wypadkowa w nowej wysokości
Nowy okres składkowy rozpoczynający się 1 kwietnia i trwający do 31 marca 2022 r. przyniesie wielu pracodawcom duże zmiany w…
Więcej

Dotychczasowy przepis mówiący o tym, że o związaniu gruntu, budynku lub budowli z prowadzeniem działalności gospodarczej decyduje wyłącznie ich posiadanie…
Korzystny dla przedsiębiorców wyrok TK w sprawie podatku od nieruchomości

Zbiór zasad dotyczących podatku od nieruchomości został zawarty w ustawie o podatkach i opłatach (dalej: „upol”). Ustawa ta w wielu…
Nowelizacja Prawa budowlanego wpłynie na opodatkowanie obiektów budowlanych

Prawidłowe rozliczenie podatku od nieruchomości jest tylko z pozoru łatwe. W rzeczywistości przepisy prawne są niejednoznaczne, a od firm wymaga…
Grunty, budowle, budynki. Podatek od nieruchomości pod lupą

W związku ze zmianami legislacyjnymi, które wejdą w życie w 2021 roku w ramach tzw. estońskiego CIT-u, przychody Jednostek Samorządów…
Estoński CIT obniży budżety gmin. Może to spowodować podwyżkę daniny lokalnej

Ustawodawca wprowadził dwa sposoby ustalania podstawy opodatkowania budowli. Zgodnie z art. 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeśli podatnik…
Wartość środka trwałego a podstawa opodatkowania budowli. Przykład elektrowni wiatrowych

Tarcza antykryzysowa nadała radom gmin uprawnienia do podejmowania uchwał wprowadzających zwolnienia z podatku od nieruchomości lub odraczających płatności rat tego…
Odzyskanie nadpłat w podatku od nieruchomości łatwiejsze niż skorzystanie z tarczy
Firmy mają nadpłaty podatku od nieruchomości – prośba o zwrot lepsza niż pomoc z tarczy
Gminy wydają już uchwały zwalniające firmy z podatku od nieruchomości. Ma to pomóc w przetrwaniu epidemii koronawirusa. O ulgi i…
Więcej

Namioty na potrzeby opodatkowania podatkiem od nieruchomości mogą być kwalifikowane jako budynki, budowle bądź obiekty tymczasowe. Wynika to m.in. ze…
Hale namiotowe a podatek od nieruchomości

Z raportu Ayming „Podatek od nieruchomości. Grunt to… rozliczyć go prawidłowo” wynika, że 42% firm z branży spożywczej zawyża swoje zobowiązania…
Podatek od nieruchomości w branży spożywczej

Projekt polegał na analizie poprawności rozliczeń w podatku od nieruchomości w firmie z branży stoczniowej. Weryfikacji dokonaliśmy po innej firmie…
Weryfikacja kategorii podatkowych w podatku od nieruchomości

Ustawa wdrażająca rozwiązania tzw. „tarczy antykryzysowej 1.0” nadała radom gmin uprawnienia do podejmowania uchwał wprowadzających zwolnienia z podatku od nieruchomości…
Podatek od nieruchomości a tarcza antykryzysowa. Przegląd uchwał gminnych

Tylko 4 proc. rad gmin w Polsce podjęło uchwały zwalniające przedsiębiorców z powodu COVID-19 z części tegorocznego podatku od nieruchomości.…
W 97 gminach wprowadzono zwolnienia dla firm

Zakończyła się pełna ścieżka legislacyjna dla ustaw tworzących tzw. tarczę antykryzysową. Przyjęte rozwiązania zapewne nie są w stanie ochronić przedsiębiorstw…
Tarcza już chroni. Z jakich form wsparcia można skorzystać?