Zamknij

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego pozwoli obniżyć daninę w pandemii

Home > Analizy i aktualności > Ayming w mediach > Wyrok Trybunału Konstytucyjnego pozwoli obniżyć daninę w pandemii
Ayming w mediach
30 kwietnia, 2021
Przedsiębiorcy, którzy z uwagi na obostrzenia covidowe nie mogą wykorzystywać nieruchomości do prowadzenia działalności gospodarczej, powinni płacić od nich niższy podatek – uważa Paweł Wyporski z firmy Ayming Polska.

 

Trybunał Konstytucyjny (TK) 24 lutego 2021 r. wydał bardzo ważne orzeczenie dla opodatkowania nieruchomości firmowych. Co ono oznacza dla przedsiębiorców?

Trybunał Konstytucyjny w tym orzeczeniu zdecydował, że przedsiębiorcy nie mogą być obciążani najwyższą stawką podatku jedynie z powodu posiadania nieruchomości, które nie służą im i potencjalnie nie mogą służyć do prowadzenia działalności gospodarczej. W uzasadnieniu podał, że opodatkowanie najwyższą stawką takich budynków, budowli czy gruntów narusza konstytucyjne prawo do własności.

Co prawda wyrok dotyczył osoby fizycznej, ale biorąc pod uwagę treść jego uzasadnienia nie ulega wątpliwości, iż zakres podmiotowy należy interpretować szeroko. To, że orzeczenie TK dotyczy też osób prawnych, potwierdził już zresztą Naczelny Sąd Administracyjny (NSA) w wyroku z 4 marca 2021 r. sygn. akt III FSK 895/21. Warto podkreślić, że w myśl wyroku TK nie jest istotny powód niewykorzystywania nieruchomości w działalności gospodarczej.

CZYTAJ DALEJ 

 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *