Zamknij

Case study: Jak uzyskać środki na zwiększenie wynagrodzeń po Polskim Ładzie?

Home > Analizy i aktualności > Baza wiedzy > Case study: Jak uzyskać środki na zwiększenie wynagrodzeń po Polskim Ładzie?
Baza wiedzy
28 lutego, 2022

Polski Ład obniżył wynagrodzenia netto wykwalifikowanych pracowników, a wysoka inflacja osłabiła wartość nabywczą pieniądza. W konsekwencji przedsiębiorstwa mierzą się z presją płacową i ryzykiem odejść pracowników. W tej sytuacji szansą dla firm jest skorzystanie z ulgi podatkowej na badania i rozwój oraz nowych ulg proinnowacyjnych wprowadzonych od 2022 r.
 

Do nowych instrumentów proinnowacyjnych należą:

POBIERZ CASE STUDY

 

Przykład kalkulacji dla firmy prowadzącej działania B+R

Od stycznia 2022 r. firma, która zatrudnia wysoko wykwalifikowanego pracownika z pensją 15 000 zł brutto rocznie, zapłaci za jego pracę około 216 500 zł.

  • Aby zniwelować negatywny wpływ Polskiego Ładu na wynagrodzenie netto pracownika, pracodawca będzie zmuszony dopłacić około 9 700 zł rocznie.
  • Dodatkowo, przy inflacji na poziomie 9,2% wygenerowałoby to dodatkowy
    koszt pracodawcy na poziomie 21 050 zł, aby utrzymać wynagrodzenie netto pracownika na poziomie przed wprowadzeniem Polskiego Ładu.

Jeśli ten wysoko wykwalifikowany pracownik poświęca 50% swojego czasu na prace badawczo-rozwojowe, uzyskujemy około 106 624 zł kosztów kwalifikowanych do ulgi B+R – obecnie koszty osobowe poniesione w roku 2021 mogą zostać odliczone w wysokości 100%. Zatem w ramach ulgi B+R firma w 2022 roku może zasilić swój budżet o 20 259 zł.
 

Korzyści ze skorzystania z ulg proinnowacyjnych

  • Zmniejszenie ryzyka rotacji pracowników – dzięki wykorzystaniu uzyskanych środków z ulg proinnowacyjnych jako rekompensaty w świetle rosnącej inflacji lub podwyżek dla wykwalifikowanych pracowników
  • Zabezpieczenie budżetu firmy na kolejne lata – dzięki wygenerowanym oszczędnościom wynikającym ze skorzystania z nowych ulg dostępnych od roku 2022 r. oraz uzyskaniu nadpłat z lat poprzednich (możliwość rozliczenia ulgi B+R do 5 lat wstecz)
  • Uzyskanie środków na inwestycje – możliwość wykorzystania uzyskanych środków z ulg w dowolnym celu, również na nowe inwestycje firmy
  • Minimalizacja ryzyka związanego ze wzrostami kosztów kredytów – zwiększenie udziału środków własnych zapewnia firmie bezpieczeństwo finansowe w przypadku wzrostu stóp procentowych kredytów.

Więcej informacji i analiz finansowych w naszym case study.

POBIERZ CASE STUDY

 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *