Wybierz stronę kraju
Zamknij

Dlaczego nie warto zwlekać z weryfikacją składki wypadkowej?

Home > Analizy i aktualności > Baza wiedzy > Dlaczego nie warto zwlekać z weryfikacją składki wypadkowej?
Baza wiedzy
5 marca, 2020

Od Eisenhowera wiemy, że to co ważne, rzadko bywa pilne, a to co pilne, rzadko bywa ważne. Na co dzień ludzie skupiają się na wykonywaniu pilnych czynności. Tymczasem to zadania ważne, związane z długoterminowymi celami i strategią, w największym stopniu decydują o rozwoju biznesu. Do takich projektów zaliczymy weryfikację składki wypadkowej. Może on przełożyć się nie tylko na poprawę bezpieczeństwa pracowników, ale też przynieść znaczące oszczędności i wpłynąć na wynik finansowy firmy.

 
W przypadku składki wypadkowej odkładanie sprawdzenia poprawności jej wyliczenia może wiązać się z utratą środków, których nie odzyskamy w późniejszym czasie. Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o zwrot nadpłat z pięciu ostatnich okresów składkowych. Jak wynika z doświadczeń Ayming, czasem przedawnienie jednego okresu składkowego powoduje bezpowrotną stratę możliwości odzyskania kilkuset tysięcy złotych.
 

Co przyniesie weryfikacja składki wypadkowej?

Po pierwsze i najważniejsze, weryfikacja składki wypadkowej może przyczynić się do wzrostu bezpieczeństwa pracowników. Dzieje się tak dzięki zidentyfikowaniu i zminimalizowaniu warunków zagrożenia występujących w środowisku pracy. Z perspektywy pracodawcy, zminimalizowanie wypadkowości krótkoterminowo redukuje koszty absencji i zastępstw, a długofalowo – obniża wysokość składki na ubezpieczenia wypadkowe.

Po drugie, pracodawca może wygenerować oszczędności, które zainwestuje w dowolny obszar działalności przedsiębiorstwa. Może nim być dalsza poprawa bezpieczeństwa pracowników lub efektywniejsze zarządzanie kosztami wynagrodzeń. Z analiz Ayming wynika, że działania podejmowane w kierunku identyfikacji i ograniczania czynników zagrożenia oraz liczby wypadków odpowiadają za 91 proc. oszczędności uzyskiwanych przez firmy z tytułu składki wypadkowej. Sama kategoria „warunki zagrożenia” odpowiada średnio aż za 65 proc. oszczędności.

W najbliższym czasie przedsiębiorców czeka kolejny wzrost kosztów pracy spowodowany chociażby wzrostem płacy minimalnej, zwiększonym apetytem płacowym pracowników czy wprowadzeniem Pracowniczych Planów Kapitałowych. Część z tych kosztów można pokryć dzięki oszczędnościom wygenerowanym za sprawą analizy składki wypadkowej. Dlatego weryfikacji poprawności jej wyliczenia nie warto przekładać na później.
 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *