Zamknij

KPO: 5 mld EUR zaliczki dla Polski

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > KPO: 5 mld EUR zaliczki dla Polski
Aktualności
11 grudnia, 2023

Polska otrzymała 5 miliardów euro zaliczki z programu REPowerEU. To ważny krok w kierunku pełnego wykorzystania środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO). Zaliczka ma na celu wspieranie Polski w przyspieszeniu zielonej transformacji energetycznej i uniezależnieniu się od rosyjskich źródeł energii.

Program REPowerEU: wsparcie dla Polski w transformacji energetycznej

Program REPowerEU, opracowany w odpowiedzi na globalne wyzwania energetyczne, ma na celu przyspieszenie zielonej transformacji i zwiększenie niezależności od paliw kopalnych, szczególnie z Rosji. Całkowita wartość wsparcia przewidzianego dla Polski w ramach programu wynosi 2,8 miliarda euro dotacji i ponad 22 miliardy euro preferencyjnych pożyczek. Otrzymana przez Polskę zaliczka w wysokości 5 miliardów euro to 20% całkowitej kwoty.

Zmniejszenie obciążenia finansowego PFR

Zaliczka znacząco zmniejszy obciążenie Polskiego Funduszu Rozwoju S.A. (PFR) w zakresie finansowania Krajowego Planu Odbudowy. Do tej pory PFR wypłacił około 4,2 miliarda złotych na realizację różnych projektów w ramach KPO.

Krajowy Plan Odbudowy Polski: perspektywy i cele

Krajowy Plan Odbudowy, którego częścią jest REPowerEU, otwiera drzwi do przyspieszenia transformacji Polski na zieloną i cyfrową gospodarkę. Całkowita wartość środków z KPO zaplanowanych dla Polski wynosi 59,8 miliarda euro, w tym 34,5 miliarda euro pożyczek i 25,3 miliarda euro grantów. Plan zakłada, że 46,6% budżetu zostanie przeznaczone na zieloną transformację, a 21,3% na rozwój cyfrowy.

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *