Zamknij

Tarcza antykryzysowa. Najważniejsze zmiany w zakresie prawa podatkowego

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > Tarcza antykryzysowa. Najważniejsze zmiany w zakresie prawa podatkowego

Znamy już podstawowe założenia wyczekiwanego pakietu osłonowego, który jest odpowiedzią na pandemię koronawirusa. Przedsiębiorcy mogą liczyć m.in. na odroczenie płatności zaliczek na podatek PIT, CIT i VAT na czas trwania kryzysu i przesunięcie terminu składania rozliczeń podatkowych.

 
Rząd w ramach tzw. „tarczy antykryzysowej” zdecydował się na podjęcie działań w pięciu obszarach:

 • ochrona rynku pracy,
 • wsparcie przedsiębiorców,
 • dofinansowanie służby zdrowia,
 • stabilizacja sektora finansowego,
 • wzrost wydatków na inwestycje publiczne.

 

Wsparcie przedsiębiorców

W przypadku rozwiązań, które mają wesprzeć przedsiębiorców, rząd zdecydował się m.in. na wprowadzenie kilku zmian w zakresie prawa podatkowego. Do najistotniejszych propozycji można zaliczyć:

 • możliwość odroczenia płatności zaliczek na podatek PIT, CIT i VAT na czas trwania kryzysu. Będzie również możliwe rozłożenie płatności zaległego podatku na raty, bez opłat prolongacyjnych. Na chwilę obecną nie znamy kryteriów, jakie musi spełnić przedsiębiorca, aby mógł skorzystać z tej preferencji.
 • odroczenie w czasie terminów składania deklaracji podatkowych za 2019 r. Na razie nie znamy ostatecznych dat.
 • możliwość rozliczenia całej straty podatkowej za rok 2020 w roku 2021 poprzez korektę zeznania podatkowego za rok 2019. Dotyczy to tylko przedsiębiorców, których przychody spadły o co najmniej 50 proc. w bieżącym roku w stosunku do roku 2019. Po drugie, wprowadzono limit kwotowy w wysokości 5 mln zł.
 • odroczono wejście w życie rozwiązań dotyczących JPK VAT. Początkowy termin (1 kwietnia) przesunięto na 1 lipca 2020 roku.
 • zawieszenie poboru podatku od sprzedaży detalicznej.

 

Ocena propozycji rządowych

Przedsiębiorcy z zadowoleniem przyjęli proaktywną postawę rządu w zakresie walki ze skutkami gospodarczymi COVID-19. Podkreślają jednak, że zaproponowane rozwiązania są zbyt zachowawcze. Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan, stwierdził, że Rada Ministrów i prezydent albo nie doceniają skali zagrożenia dla gospodarki, albo nie mają pomysłu co w tej sytuacji mogliby zrobić.

Z szeregu propozycji przedstawionych przez Konfederację Lewiatan, strona rządowa nie uwzględniła m.in.:

 • uwolnienia środków z kont split payment VAT,
 • odsunięcia podatków sankcyjnych,
 • zawieszenia terminów procesowych.

 

Komentarz Przemysława Smoczyńskiego, eksperta Ayming ds. prawa podatkowego

Biorąc pod uwagę, że pandemia COVID-19 może doprowadzić do kryzysu gospodarczego o podobnej lub większej skali niż ten z 2008 roku, działania rządu powinny być zakrojone na większą skalę. Ważne, aby konkretne rozwiązania legislacyjne pojawiły się jeszcze w tym tygodniu. Wówczas możliwa będzie rzetelna ocena „tarczy antykryzysowej”.

Nie można zapominać również o niebagatelnej roli samorządów w walce ze skutkami pandemii  COVID-19. W szczególności na szczeblu gminnym lokalne organy podatkowe mogą zdecydować się na użycie rozwiązań przewidzianych w art. 67a Ordynacji podatkowej – tj. odroczenia, rozłożenia na raty lub umorzenia zaległości podatkowych.

Ze względu na majątkowy charakter podatków lokalnych – w tym przede wszystkim podatku od nieruchomości – należy podkreślić, iż zobowiązanie z tego tytułu pozostanie niezmienne bez względu na zdecydowane pogorszenie kondycji przedsiębiorstw. Co więcej, wiele samorządów zdecydowało się na drastyczne podwyższenie stawek podatkowych od 2020 roku, co może dodatkowo pogłębić problemy wielu podmiotów zapewniających miejsca pracy lokalnej społeczności. W takiej sytuacji samorządy gminne również powinny podjąć działania mające na celu wsparcie przedsiębiorców.
 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *