Zamknij

Składki ZUS w czasach COVID-19. Czego mogą spodziewać się firmy?

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > Składki ZUS w czasach COVID-19. Czego mogą spodziewać się firmy?

Z informacji, jakie zostały przekazane przez Konfederację Lewiatan, wynika, że w związku z przewidywanymi problemami wielu płatników składek ZUS, rząd przygotowuje kilka rozwiązań. Mają one na celu wsparcie pracodawców i płatników składek w okresie pandemii koronawirusa.
 

Z przedstawionych pomysłów najważniejsze z punktu widzenia płatników składek są:

  • odroczenie płatności składek – na wniosek płatnika będzie można odroczyć o 3 miesiące termin płatności składek,
  • zawieszenie i wydłużenie spłaty już zawartych układów ratalnych o 3 miesiące,
  • wprowadzenie trybu uproszczonego dla składek za okres luty-kwiecień 2020 r. – ma zostać wprowadzony uproszczony wniosek: jeden dokument, w którym znajdzie się oświadczenie przedsiębiorcy, jak koronawirus wpłynął na brak możliwości opłacenia przez niego należności. Wnioski będą kwalifikowane jako wnioski o pomoc de minimis. Będzie można go złożyć na PUE, e-mailem lub do skrzynki w placówce ZUS. W odpowiedzi ZUS odeśle do płatnika do podpisu umowę z ZUS oraz wydruk z SUDOP (informacja o wielkości otrzymanej pomocy w okresie ostatnich 3 lat),
  • wstrzymanie działań egzekucyjnych – za należności od lutego do kwietnia 2020 r. wobec aktywnych płatników, którzy do końca stycznia 2020 r. nie zalegali z opłacaniem składek.

 

Komentarz Roberta Adamczyka, eksperta ds. kosztów pracy w Ayming

Wszystkie powyższe rozwiązania są na etapie koncepcyjnym i na razie nie towarzyszą im rozwiązania prawne. Zgodnie z zapowiedziami rządu z 18 marca 2020 r., szczegółowe informacje na temat projektu ustaw i rozporządzeń mają pojawić się w najbliższych dniach.

Warto zauważyć, że takie rozwiązania, jak odroczenie terminu płatności składek, rozłożenie na raty czy umorzenie należności składkowych już występują w polskim systemie ubezpieczeń społecznych, choć – z uwagi na ich konstrukcję – w praktyce dostępne są dla niewielu płatników składek. Jeśli krąg uprzywilejowanych podmiotów kwalifikujących się do skorzystania z tych rozwiązań zostanie rozszerzony, mogą one realnie wesprzeć płatników składek w tym kryzysowym czasie. 
 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *