Zamknij

Składka wypadkowa w branży produkcji tworzyw sztucznych

Home > Analizy i aktualności > Baza wiedzy > Składka wypadkowa w branży produkcji tworzyw sztucznych
Baza wiedzy
23 grudnia, 2020

Z raportu „Składka wypadkowa. Nieoczywisty koszt, ukryte oszczędności” wynika, że w branży produkcji tworzyw sztucznych występuje bardzo wysoki wskaźnik osób pracujących w hałasie o natężeniu powyżej dopuszczalnej normy, która jest ustalona na poziomie 85dB dla ośmiogodzinnego czasu pracy.
 

Maszyny służące m.in. do wydmuchiwania opakowań z tworzyw sztucznych generują krótkotrwały, ale bardzo duży hałas. W efekcie nawet stosunkowo krótkie przebywanie w miejscu narażonym na występowanie hałasu powoduje przekroczenie dopuszczalnych norm. W co czwartym zakładzie produkcyjnym ponad 70 proc. załogi pracuje w środowisku, w którym dochodzi do przekraczania dopuszczalnych norm hałasu.

Dane Ayming pokazują, że w ciągu roku średnio 12 proc. zatrudnionych osób pracuje w warunkach zagrożenia. 67 proc. nadpłat w składce wypadkowej wynika właśnie z występowania warunków zagrożenia.

Wykorzystanie wyników pomiarów środowiska pracy do wprowadzenia odpowiednich zmian i poprawienie organizacji pracy może uchronić wielu pracowników przed działaniem czynników szkodliwych. Dla pracodawcy przyniesie to także wymierną korzyść, ponieważ będzie mógł zastosować niższy wskaźnik korygujący składki na ubezpieczenie wypadkowe, co przełoży się na obniżenie jej wysokości.


 

Najczęstsze nieprawidłowości

  • niewłaściwe ustalenie liczby osób pracujących w warunkach zagrożenia
  • niewłaściwa organizacja pracy
  • wadliwy dobór środków ochrony indywidualnej

CZYTAJ RAPORT

 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *