Zamknij

Już od 2019 roku IP BOX – kolejna ulga podatkowa na innowacje

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > Już od 2019 roku IP BOX – kolejna ulga podatkowa na innowacje
Aktualności
16 listopada, 2018

14 listopada prezydent podpisał nowelizację PIT i CIT wprowadzającą m.in. opodatkowanie stawką 5 proc. dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej. Preferencyjna stawka ma sprzyjać rozwojowi innowacyjności w Polsce. Jak zmiany obowiązujące od 1 stycznia 2019 r. mogą wykorzystać przedsiębiorstwa?

 

IP Box jest kolejną zachętą podatkową dla firm inwestujących w badania i rozwój, która stanowi świetne dopełnienie ulgi B+R. Polega ona na opodatkowaniu 5%-ową stawką podatku dochodów uzyskiwanych przez podatnika z komercjalizowania (czyli sprzedaży czy pobierania opłat licencyjnych) chronionych praw własności intelektualnej.

 

Jak skorzystać z IP Box?

Zgodnie z zapowiedziami, podatnicy mogą skorzystać z IP Box tylko, jeśli prawa własności intelektualnej są chronione na podstawie prawa krajowego lub międzynarodowego, np. przez patent czy prawo ochronne na wzór użytkowy. Podobnie jak w przypadku ulgi na badania i rozwój, przedsiębiorca planujący skorzystanie z IP Box, będzie zobowiązany do wyodrębnienia w prowadzonej ewidencji rachunkowej kosztów B+R danego projektu. Wyodrębnienie kosztów B+R na potrzeby jednej z tych dwóch zachęt podatkowych stanowi dla przedsiębiorcy punkt wyjścia do skorzystania z obu.

Zasadnicza różnica polega na tym, że w przypadku IP Box konieczne jest prowadzenie szczegółowej ewidencji rachunkowej, która umożliwi udowodnienie związku między dochodem kwalifikującym się do ulgi a wydatkami poniesionymi w celu jego uzyskania. Przedsiębiorcy będą mieli obowiązek wyliczenia, jaka część dochodów z praw własności intelektualnej ma związek z pracami B+R.

„Wprowadzenie IP Box sprawia, że inwestowanie w badania i rozwój w Polsce staje się coraz bardziej opłacalne. Zgłoszona przez rząd 5%-owa preferencyjna stawka podatku jest jedną z najniższych w Europie, dodatkowo zadbano o szeroki katalog kwalifikowanych praw własności intelektualnej. W projekcie ustawy zaproponowano rozwiązanie, które będzie dla podatników dodatkową zachętą do wdrożenia IP Box. Chodzi o możliwość skorzystania z ulgi już od momentu złożenia lub zgłoszenia wniosku w urzędzie patentowym i jeszcze przed wydaniem decyzji przyznającej prawo ochronne” – komentuje Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, Dyrektor linii biznesowej Finance and Innovation w Ayming Polska.

 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *