Wybierz stronę kraju
Zamknij

Ulga robotyzacyjna. Na co mogą liczyć firmy?

Home > Analizy i aktualności > Ayming w mediach > Ulga robotyzacyjna. Na co mogą liczyć firmy?
Ayming w mediach
10 września, 2020

22 września Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, Dyrektor Obszaru Podatków i Finansowania Innowacji, była gościem programu „Biznes od Rana” w telewizji Biznes 24. Tematem rozmowy była nowa zachęta podatkowa, czyli ulga robotyzacyjna, która ma obowiązywać już od stycznia 2021 r. 

 

Na czym polega ulga robotyzacyjna?

Podatnicy, którzy ponoszą koszty automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji, będą mogli je odliczyć od podstawy opodatkowania niejako dwukrotnie. Raz, standardowo, jako koszty uzyskania przychodu, a drugi raz jako dodatkowe 50 proc., czyli w sumie 150 proc., co przełoży się finalnie na obniżenie należnego podatku.

Czy ulga robotyzacyjna będzie zachętą dla dużych graczy z obcym kapitałem, aby lokować w Polsce środki produkcji?

Taki był jeden z celów, jaki przyświecał Ministerstwu Rozwoju w związku z wprowadzeniem ulgi. Jednak przedsiębiorstwa w Polsce również muszą być bardziej konkurencyjne i inwestować w robotyzację. Polska ma bardzo niski tzw. wskaźnik robotyzacji – w porównaniu do Czech i Słowacji jest on kilkukrotnie niższy. Tego typu zachęty i nowe rozwiązania, w tym estoński CIT, mogą spowodować, że atrakcyjność Polski na tle międzynarodowym wzrośnie.

POSŁUCHAJ NAGRANIA

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *