Zamknij

Ulga robotyzacyjna. Na co mogą liczyć firmy?

Home > Analizy i aktualności > Ayming w mediach > Ulga robotyzacyjna. Na co mogą liczyć firmy?
Ayming w mediach
10 września, 2020

22 września Agnieszka Hrynkiewicz-Sudnik, Dyrektor Obszaru Podatków i Finansowania Innowacji, była gościem programu „Biznes od Rana” w telewizji Biznes 24. Tematem rozmowy była nowa zachęta podatkowa, czyli ulga robotyzacyjna, która ma obowiązywać już od stycznia 2021 r. 

 

Na czym polega ulga robotyzacyjna?

Podatnicy, którzy ponoszą koszty automatyzacji i robotyzacji procesów produkcji, będą mogli je odliczyć od podstawy opodatkowania niejako dwukrotnie. Raz, standardowo, jako koszty uzyskania przychodu, a drugi raz jako dodatkowe 50 proc., czyli w sumie 150 proc., co przełoży się finalnie na obniżenie należnego podatku.

Czy ulga robotyzacyjna będzie zachętą dla dużych graczy z obcym kapitałem, aby lokować w Polsce środki produkcji?

Taki był jeden z celów, jaki przyświecał Ministerstwu Rozwoju w związku z wprowadzeniem ulgi. Jednak przedsiębiorstwa w Polsce również muszą być bardziej konkurencyjne i inwestować w robotyzację. Polska ma bardzo niski tzw. wskaźnik robotyzacji – w porównaniu do Czech i Słowacji jest on kilkukrotnie niższy. Tego typu zachęty i nowe rozwiązania, w tym estoński CIT, mogą spowodować, że atrakcyjność Polski na tle międzynarodowym wzrośnie.

POSŁUCHAJ NAGRANIA

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *