Zamknij

Zmieniające się oblicze CFO: Magdalena Burzyńska w rozmowie z Forbes

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > Zmieniające się oblicze CFO: Magdalena Burzyńska w rozmowie z Forbes
Aktualności
5 października, 2023

Dyrektor Zarządzająca Ayming Polska – Magdalena Burzyńska udzieliła wywiadu dla magazynu Forbes. Rozmowa koncentruje się na znaczeniu Dyrektorów Finansowych (CFO) w kontekście dynamicznie zmieniającego się otoczenia biznesowego i rosnącego znaczenia zrównoważonego rozwoju. Punktem wyjścia do dyskusji były wyniki naszego raportu Od liczb do innowacji. Jak CFO przyspiesza rozwój biznesu„.

Rola CFO ewoluuje w kierunku głębszego zaangażowania w aspekty zrównoważonego rozwoju i raportowania ESG. Współczesne rynki oczekują, że CFO posiada nie tylko wiedzę finansową, ale również świadomość wpływu firmy na środowisko i społeczność. Tradycyjne obowiązki Dyrektorów Finansowych, takie jak zarządzanie budżetem czy kontrola ryzyka, są nadal ważne, ale obecnie istnieje coraz większe zapotrzebowanie na inicjatywy w zakresie usprawnień i innowacji technologicznych.

Magdalena podkreśla, że CFO często pełnią rolę prawej ręki Prezesów, balansując wizjonerskie pomysły przełożonych twardymi realiami finansowymi. Jednak ich wkład nie kończy się na aspektach stricte finansowych. Znaczenie raportowania niefinansowego, dynamicznie zyskuje na znaczeniu, a Dyrektorzy Finansowi są coraz częściej odpowiedzialni za ten obszar w ramach swoich organizacji.

Wraz z rosnącym naciskiem na zrównoważony rozwój i odpowiedzialność społeczną korporacji, CFO muszą poszerzać swoją wiedzę i kompetencje w tych obszarach. Zagadnienia takie jak inflacja, globalne kryzysy czy wymogi raportowania  niefinansowego stawiane przez Unię Europejską kreują dla nich nowe wyzwania.

CFO muszą również dostosować się do szybko rozwijającej się technologii, która zwiększa możliwości automatyzacji wielu tradycyjnych funkcji finansowych. Technologie takie jak  generatywna sztuczna inteligencja mogą wymagać znacznych inwestycji, które trzeba starannie rozważyć i zaplanować.

Najważniejsza konkluzja wynikającą z rozmowy?

Przyszłość należy do firm, które potrafią dostosować się do zmieniających się wymagań i widzą w nich szansę, a nie tylko wyzwania.

Zapraszamy serdecznie do lektury!

Link do całości materiału poniżej: 

 

 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *