Wybierz stronę kraju
Zamknij

Składka wypadkowa w branży metalurgicznej

Home > Analizy i aktualności > Baza wiedzy > Składka wypadkowa w branży metalurgicznej
Baza wiedzy
13 listopada, 2020

Sektor metalurgiczny wraz z branżą górniczą charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem zatrudnienia osób w warunkach zagrożenia. W raporcie „Składka wypadkowa. Nieoczywisty koszt, ukryte oszczędności” czytamy, że warunki zagrożenia są przyczyną aż 70 proc. nadpłat z tytułu składki wypadkowej, natomiast wypadkowość odpowiada za 18 proc. nadpłat.

 
Z danych Ayming wynika, że w zakładach metalurgicznych rocznie średnio 15 proc. zatrudnionych osób pracuje w warunkach zagrożenia i średnio 1 proc. ulega wypadkom. Obróbka metalu generuje przede wszystkim ponadnormatywny hałas, mikroklimat gorący oraz promieniowanie optyczne, co przekłada się na podwyższenie wysokości składki wypadkowej. Jest ona zazwyczaj ustalana powyżej stopy procentowej wynikającej z rodzaju wykonywanej działalności i niejednokrotnie zbliża się do maksymalnej wysokości.

W branży metalurgicznej dużym wyzwaniem jest prawidłowe wykonanie pomiarów środowiska pracy. Wymaga to poprawnego przeprowadzenia szczegółowego badania, a następnie dokonania wnikliwej analizy wyników pod kątem zastosowania możliwych działań prewencyjnych. Taki proces jest bardzo czasochłonny i trudny oraz wymaga ścisłej współpracy z działem BHP.

Ocena mikroklimatu gorącego i komfortu cieplnego oraz wyszczególnienie stanowisk pracy, na których pracownicy zagrożeni są zbytnim obciążeniem termicznym, jest bardzo trudnym zadaniem. Wynika to z ciągłych zmian w zakresie produkcji oraz rotacji pracowników pomiędzy stanowiskami. W przypadku wartości granicznych, sam moment i sposób wykonania pomiaru mogą spowodować niesłuszne zakwalifikowanie pracownika jako zatrudnionego w warunkach zagrożenia. Konsekwencją takiej sytuacji może być nieuzasadniony wzrost kosztu składki wypadkowej – precyzuje Michał Wawrzynowski, ekspert ds. BHP w Obszarze Kosztów Pracy w Ayming.

Zminimalizowanie szkodliwych czynników, na jakie codziennie wystawiani są pracownicy zakładów metalurgicznych, może spowodować znaczne obniżenie wysokości składki wypadkowej. Prócz możliwych oszczędności, wymierną korzyścią z wykonania poprawnych pomiarów będzie także lepsze poznanie zagrożeń występujących w środowisku pracy, z których część pracodawców nie zdaje sobie sprawy.


 

Najczęstsze nieprawidłowości

  • wadliwe przygotowanie i przeprowadzenie pomiarów środowiska pracy
  • zastosowanie nieprawidłowej metodyki przy określaniu narażenia na dany czynnik szkodliwy
  • brak wnikliwej analizy wyników pomiarów pod kątem zastosowania możliwych działań prewencyjnych

CZYTAJ RAPORT

 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *