Zamknij

Składka wypadkowa w branży metalurgicznej

Home > Analizy i aktualności > Baza wiedzy > Składka wypadkowa w branży metalurgicznej
Baza wiedzy
13 listopada, 2020

Sektor metalurgiczny wraz z branżą górniczą charakteryzuje się najwyższym wskaźnikiem zatrudnienia osób w warunkach zagrożenia. W raporcie „Składka wypadkowa. Nieoczywisty koszt, ukryte oszczędności” czytamy, że warunki zagrożenia są przyczyną aż 70 proc. nadpłat z tytułu składki wypadkowej, natomiast wypadkowość odpowiada za 18 proc. nadpłat.

 
Z danych Ayming wynika, że w zakładach metalurgicznych rocznie średnio 15 proc. zatrudnionych osób pracuje w warunkach zagrożenia i średnio 1 proc. ulega wypadkom. Obróbka metalu generuje przede wszystkim ponadnormatywny hałas, mikroklimat gorący oraz promieniowanie optyczne, co przekłada się na podwyższenie wysokości składki wypadkowej. Jest ona zazwyczaj ustalana powyżej stopy procentowej wynikającej z rodzaju wykonywanej działalności i niejednokrotnie zbliża się do maksymalnej wysokości.

W branży metalurgicznej dużym wyzwaniem jest prawidłowe wykonanie pomiarów środowiska pracy. Wymaga to poprawnego przeprowadzenia szczegółowego badania, a następnie dokonania wnikliwej analizy wyników pod kątem zastosowania możliwych działań prewencyjnych. Taki proces jest bardzo czasochłonny i trudny oraz wymaga ścisłej współpracy z działem BHP.

Ocena mikroklimatu gorącego i komfortu cieplnego oraz wyszczególnienie stanowisk pracy, na których pracownicy zagrożeni są zbytnim obciążeniem termicznym, jest bardzo trudnym zadaniem. Wynika to z ciągłych zmian w zakresie produkcji oraz rotacji pracowników pomiędzy stanowiskami. W przypadku wartości granicznych, sam moment i sposób wykonania pomiaru mogą spowodować niesłuszne zakwalifikowanie pracownika jako zatrudnionego w warunkach zagrożenia. Konsekwencją takiej sytuacji może być nieuzasadniony wzrost kosztu składki wypadkowej – precyzuje Michał Wawrzynowski, ekspert ds. BHP w Obszarze Kosztów Pracy w Ayming.

Zminimalizowanie szkodliwych czynników, na jakie codziennie wystawiani są pracownicy zakładów metalurgicznych, może spowodować znaczne obniżenie wysokości składki wypadkowej. Prócz możliwych oszczędności, wymierną korzyścią z wykonania poprawnych pomiarów będzie także lepsze poznanie zagrożeń występujących w środowisku pracy, z których część pracodawców nie zdaje sobie sprawy.


 

Najczęstsze nieprawidłowości

  • wadliwe przygotowanie i przeprowadzenie pomiarów środowiska pracy
  • zastosowanie nieprawidłowej metodyki przy określaniu narażenia na dany czynnik szkodliwy
  • brak wnikliwej analizy wyników pomiarów pod kątem zastosowania możliwych działań prewencyjnych

CZYTAJ RAPORT

 

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *