Zamknij

Elektrownie wiatrowe – ryzyko wyższego podatku od 2017 r.

Home > Analizy i aktualności > Aktualności > Elektrownie wiatrowe – ryzyko wyższego podatku od 2017 r.

 

Podpisana przez prezydenta w dniu 22 czerwca 2016 r. ustawa o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych wprowadzi istotne zmiany dla właścicieli farm wiatrowych. Nowe regulacje mogą doprowadzić do znacznego wzrostu obciążeń z tytułu podatku od nieruchomości. Powyższe zmiany zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2017 r.

 

Aktualne zasady

Zgodnie z ustawą o podatkach i opłatach lokalnych opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają budowle, a w przypadku urządzeń technicznych posiadających części, podstawę opodatkowania stanowi jedynie wartość stanowiąca budowlę tj. wartość części budowlanych (art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane). W przypadku elektrowni wiatrowych opodatkowaniu podlega zatem maszt oraz fundament.

 

Nowa definicja

Nowa definicja, którą wprowadza omawiana ustawa, poprzez elektrownię wiatrową będzie rozumieć budowlę w świetle przepisów prawa budowlanego, która składa się co najmniej z fundamentu, wieży oraz elementów technicznych, o mocy większej niż moc mikroinstalacji. Z kolei elementami technicznymi są wirnik z zespołem łopat, zespół przeniesienia napędu, generator prądotwórczy, układy sterowania i zespół gondoli wraz z mocowaniem i mechanizmem obrotu.

Równocześnie z art. 3 pkt 3 ustawy Prawo budowlane, do którego odsyła ustawa o podatkach i opłatach lokalnych, został usunięty fragment, który jako przykład urządzenia technicznego posiadającego części budowlane wskazywał elektrownie wiatrowe.

W konsekwencji wskazanych powyżej zmian istnieje ryzyko uznania, iż elektrownie wiatrowe zostaną zakwalifikowane jako budowle w całości. Opodatkowanie pełnej wartości elektrowni wiatrowej oznacza istotny (nawet kilkukrotny) wzrost obciążeń finansowych związanych z podatkiem od nieruchomości dla właścicieli wiatraków.

 

Co dalej?

Aktualna linia orzecznicza sądów administracyjnych w zakresie zasady opodatkowania urządzeń technicznych (w tym elektrowni wiatrowych) jest korzystna dla podatników. Do tej pory sądy wskazywały, że ustawa rozróżnia części budowlane, które odrębnie podlegają opodatkowaniu. Obecnie, zarówno wśród ekspertów i podatników, pojawiają się wątpliwości, czy zmiany w przytoczonych przepisach będą faktycznie miały wpływ na sposób opodatkowania elektrowni wiatrowych. Na linię orzeczniczą sądów w tym zakresie będziemy musieli jeszcze trochę poczekać.

Pokaż komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *